Papatya Çiçeği Yağı 50 ml
Papatya Çiçeği Yağı

Papatya Çiçeği Yağı 50 ml

Fiyat : ₺30,00(KDV Dahil)

Latince adı: Matricaria chamomilla=M.recutita
İngilizce adı: Chamomile
Familyası: Papatyagiller (Asteraceae)
Orijin: Avrupa, Küçük Asya

:
PAPATYA ÇİÇEĞİ YAĞININ FAYDALARI


Papatya yağı içerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde vücutta oluşan bazı rahatsızlıkları giderir. Bunların başında eklem ağrısı ve sinüzit ağrısı gelmektedir. Ağrı kesici etki yapan papatya yağını solunum yolu ile veya cilde uygulayarak eklem ve sinüzit gibi ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Ferah ve güzel kokusu ile rahatlatıcı etki yapan papatya yağı nefes darlığı ve burun tıkanıklığını giderir. Üst solunum yolu rahatsızlıklarını gidermek için papatya yağını doğal ilaç olarak kullanabilirsiniz.

Özellikle küçük çocuklarda oluşan yüksek ateş problemi için kullanılan papatya yağı ateş düşürücü etki yapar. Papatya yağını cilde uygulayarak ateş probleminden kurtulabilirsiniz.

Hoş kokusu sayesinde sakinleştirici ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Sinir sistemini direk olarak etkileyen papatya yağı vücüdumuzu rahatlatarak sinirlilik halini üzerimizden kaldırır.

Uykusuzluk problemi yaşayanlar için en iyi bitkisel ilaçlardan biri olan papatya yağı vücudun rahatlamasını ve beynin kötü düşüncelerden arınmasını sağlar. Bu sayede rahat bir uyku mümkün olur. 

Papatya yağı kadınlar için ekstra fayda sağlamaktadır. Papatya yağı, regl döneminde görülen ağrıların dinmesini sağlarken adet görmeyi de kolaylaştırır. Banyoda sıcak su ile birlikte birkaç damla papatya yağı kullanarak adet sancılarınızın dinmesini sağlayabilirsiniz. Papatya yağı göğüslerdeki ağrıların dinmesine de yardımcı olur.

Saçınızı yıkadıktan sonra kurulama havlusuna birkaç damla papatya yağı damlatarak saçınıza uygulayabilirsiniz. Böylece saçınızın doğal bir parlaklık kazanmasını sağlayabilirsiniz. 

Mide ve bağırsak sorunlarının yanı sıra ishal, kabızlık ve safra taşı gibi çeşitli sindirim sistemi sorunları karşısında papatya yağının etkilerinden yararlanılabilir. Antiseptik özelliğe sahip olan papatya yağı, bağırsaklardaki zararlı mikroorganizmaların çoğalmasını önleyerek birçok sindirim sistemi sorununa karşı koruma sağlar.

Papatya yağı, karında gaz birikmesini önler ve karın şişliğini ortadan kaldırır.

İltihap tedavisinde oldukça etkili sonuçlar veren papatya yağı, hindistan cevizi yağı ile karıştırıldığında cildinizde oluşan iltihaplanmaları en aza indirir. 3-4 damla Roma papatya yağını Hindistan cevizi yağı ile karıştırdıktan sonra masaj yaparak cildinize uygulayabilirsiniz. Böylece cildinizin nemlenmesini ve parlaklık kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Akne ve sivilce problemi kötü bir görünüme neden olduğu gibi kızarıklık ve ağrı gibi sorunları da beraberinde getirir. Papatya yağı ile tüm bu sorunlarla başa çıkmanız mümkün. İltihap, kızarıklık ve akne izlerini papatya yağı ile ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak sivilce probleminde kullanacağınız papatya yağını gecesefası yağı ile birlikte karıştarak uygulamanız önerilmektedir.

Cilt sağlığına önemli katkılarda bulunan papatya yağı, egzemadan kırışıklıklara kadar pek çok alanda fayda sağlamaktadır. Cildin yumuşamasını ve parlamasını sağlayan papatya yağı, cilde uygulandığında pürüzsüz bir etki bırakır. Kadifemsi bir cilt etkisi yaratan papatya yağı, cilde masaj yapılarak uygulanmalıdır.

Papatya yağının bir diğer faydası ise böbrekler üzerindeki etkileridir. Doğal bir idrar söktürücü olan papatya yağı, idrar yollarını, böbrekleri ve kanı temizler.

Büyü küçük demeden pek çok kişinin problemi haline gelen kepeğe karşı papatya yağından faydalanabilirsiniz. Papatya yağı, kepek problemini ortadan kaldırdığı gibi bitlenmeye karşı da oldukça etkilidir. Saç derisindeki kaşıntıyı ortadan kaldıran papatya yağı aynı zamanda saç derisini nemlendirir ve kaşıntıyı ortadan kaldırır.

Saç ve saç derisini derinlemesine besleyen yağlardan biri olan papatya yağı, saçların yumuşamasını, güçlenmesini ve nemlenmesini sağlar. Kuru ve kırılgan saçlar üzerinde oldukça etkili olan papatya yağı, saçın nem dengesini korur ve saçın kuruyarak yıpranmasını önler.