Aspir Tohumu Yağı 50 ml
Aspir Tohumu Yağı 50 ml
Aspir Tohumu Yağı 50 ml

Aspir Tohumu Yağı 50 ml

Fiyat : ₺90,00(KDV Dahil)

Latince adı: Carthamus tinctorious
İngilizce adı: safflower
Familyası: papatyagiller (Asteraceae)
Orijin ülke: İran,Hindistan,Pakistan

 

:

Aspir Yağı Nedir?

Aspir çok dallı, otsu, deve dikenine benzer yıllık bir bitkidir. En çok aspir yağı üretimi için yetiştirilen bu bitkinin tohumları yağ yapımı için kullanılır. Bitkinin çiçekleri sarı, turuncu veya kırmızı olabilmektedir ve uzun ömürlüdür. Her dal, genellikle çiçek başlarında 15 ila 20 tohum içeren 1-5 arası değişen sayıda çiçekten oluşmaktadır. Aspir mevsimlik yağmur alan kurak coğrafyalara özgü bir bitkidir. Bu bitkiden elde edilen yağ, doymamış yağlar açısından zengin bir kaynaktır. Aspir yağı genellikle CLA ve diğer sporcu gıda takviyeleri içerisinde kullanılmaktadır. 

Aspir Yağının Faydaları

 

Aspir yağı, doymamış yağ asitleri adı verilen sağlıklı yağlar içerir. Ölçülü tüketildiğinde, vücuttaki kan şekeri dengesini düzenleyebilir ve iltihap seviyelerini azaltabilir. Kuru cildi nemlendirmek için topikal olarak aspir yağından faydalanabilirsiniz (1). Tüm yağlarda olduğu gibi, aspir yağının kalorisi de yüksektir. Bu nedenle, idareli ve dengeli olarak kullanılması daha mantıklıdır.

Aspir yağı saçlar için oldukça faydalıdır. İçeriğinde bulunan oleik asit, saç derisi ve saçlar için oldukça önemliyken içeriğinde bulunan vitaminler ise kafa derisinde kan dolaşımını artırır, saç büyümesini hızlandırır ve folikülleri güçlendirir. Aspir yağının saçlarınızı parlak ve canlı tutan özelliği, kozmetik ürünlerinde ve çeşitli kozmetik uygulamalarda tercih edilmesinin sebeplerinden biridir.

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR