Çay Ağacı Yağı
Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı 10 ml

Fiyat : ₺18,00(KDV Dahil)

Latince adı: Melaleuca alternifoila
İngilizce ad: Tea tree
Familyası:Mersingiller(Myrtaceae)
Orijinülke:Avustralya
 

:

Çay ağacı yağı cilt için birçok faydası olan esansiyel bir yağdır. Geleneksel tedavilere bir alternatiftir.

Çay ağacı yağı, cildi, tırnakları ve saçı etkileyen durumları ve semptomları tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca bir deodorant, böcek kovucu veya gargara olarak da kullanılabilir. Topikal olarak kullanıldığında, çay ağacı yağı belirli cilt koşullarını tedavi edebilir veya cildinizin genel görünümünü iyileştirebilir.

 

Cilt için faydaları nelerdir?

Çay ağacı yağı, çok çeşitli cilt sorunlarını yatıştırıp iyileştirerek sağlıklı cildin teşvik edilmesinde etkilidir. Birkaç önlemle çay ağacı yağı kullanın:

· Çay ağacı yağını doğrudan cilde uygulamamalısınız. Yağı zeytinyağı, hindistancevizi yağı veya badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltmek önemlidir.

· Her 1 ila 2 damla çay ağacı yağı için 12 damla taşıyıcı yağ ekleyin.

· Ayrıca, göz çevresinde çay ağacı yağı kullanırken dikkatli olun. Maruz kalma, kızarıklığa ve tahrişe neden olabilir.

· Çay ağacı yağı kullanmadan önce, cildinizin çay ağacı yağına tepki vermediğinden emin olmak için bir yama testi yapın.

 

Kuru cilt ve egzama Çay ağacı yağı , kaşıntı ve tahrişi azaltarak kuru cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir . Ayrıca,gösterilenGüvenilir Kaynakegzama tedavisinde çinko oksit ve klobetazon bütirat kremlerinden daha etkili olmak . Nasıl kullanılır: Birkaç damla çay ağacı yağını az miktarda nemlendirici veya taşıyıcı yağa karıştırın . Bu karışımı duştan çıktıktan hemen sonra ve her gün en az bir kez etkilenen bölgelere uygulayın.

 

Yağlı cilt Çay ağacı yağının antiseptik özellikleri yağlı ciltlerle mücadele etme yeteneğine katkıda bulunabilir . Küçük bir 2016 çalışması , 30 gün boyunca çay ağacı yağı içeren bir güneş koruyucu kullanan katılımcıların yağlılıkta iyileşme gösterdiğini buldu.

Nasıl kullanılır: Tonerinize, nemlendiricinize veya güneş kreminize birkaç damla çay ağacı yağı karıştırın. Bir maske yapmak için bentonit kile iki damla çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.

 

Kaşınan cilt Çay ağacı yağının anti-enflamatuar özellikleri, kaşıntılı cildin rahatsızlığını gidermede yararlıdır . Cildi yatıştırır ve kaşıntılı cilde neden olan enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olabilir. Küçük 2012 araştırması bulunduGüvenilir Kaynakçay ağacı yağının kaşıntılı göz kapaklarını azaltmada etkili olduğunu . Katılımcıların göz kapaklarına yüzde 5 çay ağacı yağı içeren bir merhem masaj yapıldı. 24 katılımcının 16'sı kaşıntılarını tamamen ortadan kaldırdı. Diğer sekiz kişi bazı gelişmeler gösterdi.

Nasıl kullanılır: Birkaç damla çay ağacı yağını bir nemlendiriciye veya taşıyıcı yağa karıştırın ve günde birkaç kez cildinize uygulayın.

 

iltihap Anti-inflamatuar çay ağacı yağı etkisi yatıştırmaya ve ağrılı ve tahriş olmuş cildi rahatlatmak için yardımcı olur. Ayrıca kızarıklık ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar , ağaç yağının cildin nikele duyarlılığı nedeniyle iltihaplı cildi azalttığını desteklemektedir . Bu çalışmada ciltte saf çay ağacı yağı kullanılmıştır, ancak genellikle çay ağacı yağını cilde uygulamadan önce bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeniz önerilir.

Nasıl kullanılır: Bir taşıyıcı yağa veya nemlendiriciye 1 damla çay ağacı yağı ekleyin ve günde birkaç kez etkilenen bölgeye uygulayın.

 

Enfeksiyonlar, kesikler ve yara iyileşmesi

Çay ağacı yağının antibakteriyel özellikleri onu etkili bir yara iyileştirici yapar. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre , çay ağacı yağı bakterilerin neden olduğu yaraları iyileştirmeye yardımcı oluyor. Geleneksel tedaviye ek olarak çay ağacı yağı kullanan 10 kişiden dokuzu, yalnızca geleneksel tedaviye kıyasla iyileşme süresinde azalma göstermiştir.

Nasıl kullanılır: Bir yara merhem kremiyle 1 damla çay ağacı yağı ekleyin ve gün boyunca belirtildiği gibi uygulayın.

 

Saç ve saç derisi bakımı Saç derisini kimyasalları ve ölü cilt hücrelerini çıkararak kepek tedavisinde çay ağacı yağı kullanabilirsiniz . Saç ağacı yağının saçınızda kullanılması, sağlıklı ve nemli kalmasına yardımcı olarak optimum büyümeyi teşvik edebilir.

Nasıl kullanılır: Saçınıza ve saç derinize bir çay ağacı yağı ve taşıyıcı yağ karışımı uygulayın. Saçınızda 20 dakika kalmasına izin verin. Sonra yüzde 5 çay ağacı yağı içeren bir çay ağacı yağı şampuanı kullanın. Durulamadan önce saç derinize ve saçınıza birkaç dakika masaj yapın. Bir çay ağacı yağı kremi ile devam edebilirsiniz. Çay ağacı yağı şampuanları ve saç kremlerini bulabilirsiniz.

 

Akne Çay ağacı yağı, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle akne tedavisinde popüler bir seçimdir . Kızarıklığı, şişmeyi ve iltihabı sakinleştirdiği düşünülmektedir. Akne izlerini önlemeye ve azaltmaya bile yardımcı olabilir, sizi pürüzsüz ve temiz bir cilt bırakır. Nasıl kullanılır: 3 damla çay ağacı yağını 2 ons cadı fındığı içine seyreltin . Gün boyunca toner olarak kullanın. Çay ağacı yağı içeren bir yüz yıkama, nemlendirici ve leke tedavisi de kullanabilirsiniz.

 

Sedef hastalığı Sedef hastalığı için çay ağacı yağı kullanımını destekleyen bilimsel araştırmalar bulunmamaktadır. Bununla birlikte, anekdot kanıtları, çay ağacı yağının, bağışıklık sistemini arttırırken enfeksiyon ve iltihaplanma gibi sedef hastalığı semptomlarının tedavisinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

Nasıl kullanılır: 1 ila 2 damla çay ağacı yağını az miktarda taşıyıcı yağa seyreltin. Etkilenen bölgeye günde birkaç kez yavaşça uygulayın.