Citronella Yağı
Citronella Yağı

Citronella Yağı 10 ml

Fiyat : ₺15,00(KDV Dahil)

Latince adı: Cymbopogon nardus
İngilizce adı: Citronella
Familyası: Buğdaygiller (Poaceae)
Orijin ülke: Endonezya, Çin
 

:

Seylan ve Java , uçucu yağın taze yapraklarının buharla damıtılmasıyla elde edildiği iki ana Citronella çeşididir.

· Citronella, benzer bir görünüm, büyüme ve işleme yöntemini paylaştıkları için yaygın olarak Lemongrass ile karıştırılır veya adlandırılır; ancak, iki bitki sadece aynı bitki ailesine aittir.

· Aromaterapi uygulamalarında kullanılan Citronella Esansiyel Yağı, zararlı havadaki bakterilerin büyümesini veya yayılmasını yavaşlatır veya önler, uçan böcekleri iter, olumsuz ruh hallerini yükseltir ve vücudu ve zihni rahatlatır. Kas spazmlarını azaltmak, baş ağrılarını hafifletmek ve enerjiyi arttırmak için bilinir.

· Genel olarak kozmetik veya topikal olarak kullanılan Citronella Essential Oil, kötü vücut kokularını deodorize edebilir ve yenileyebilir, baş ve vücut bitlerini ortadan kaldırabilir, yaşlanma görünümünü yavaşlatabilir, cilt sağlığını iyileştirebilir ve cildin nem emilimini artırabilir. Citronella Oil saçı koşullandırır, güneşten zarar görmesini önler, hacmi artırır ve karışıklıkları giderir.

· Tıbbi olarak kullanılan Citronella Esansiyel Yağı, mantarlardaki yaraların büyümesini ortadan kaldırır ve önler, yaraların iyileşmesini artırır, spazmları ve gazı hafifletir, dolaşımı uyarır ve iyileştirir, egzama ve dermatitin iyileşmesini kolaylaştırır, şişliği, hassasiyeti ve ağrıyı arttırır, vücudun toksinleri atması, bağışıklığı güçlendirir, grip, soğuk algınlığı ve ateş semptomlarını azaltır, kilo kaybını teşvik eder ve metabolizmayı ve sindirimi artırır.

· Aromaterapi uygulamalarında kullanılan Citronella Esansiyel Yağının, sivrisinek gibi uçan böcekleri iterken zararlı havadaki bakterilerin büyümesini ve yayılmasını yavaşlattığı veya önlediği bilinmektedir. Vücudu ve zihni rahatlatarak ve sersemlik duygusu geliştirerek üzüntü, kaygı ve stres gibi olumsuz duyguları hafifletir ve canlandırır. Ayrıca, adet krampları gibi kas spazmlarının yanı sıra solunum ve sinir sistemlerinin spazmlarını hafifletmek için de bilinir. Bu da öksürük gibi rahatsızlıkları hafifletir. Taze, parlak narenciye benzeri kokusunun, bayat ve kirli havanın küf kokusunu doğal olarak yenilediği bilinmektedir. Bu temizleme ve canlandırıcı kalite, Citronella Oil'i doğal oda spreyleri ve difüzör karışımlarında ideal bir bileşen yapar. Mutlu kokusu da düzensiz bir kalp atışı ve çarpıntıyı normalleştirmek için bilinir, baş ağrısı, migren, bulantı, nevralji ve kolit semptomlarını hafifletmek ve yorgunluğun üstesinden gelmek için enerji seviyelerini iyileştirmek. Citronella Oil'in kokusunun Limon ve Bergamot gibi tüm narenciye esansiyel yağlarının yanı sıra Cedarwood, Clary Sage, Okaliptüs, Sardunya, Lavanta, Nane, Çam, Biberiye, Sandal Ağacı ve Çay Ağacı esansiyel yağlarıyla iyi karıştığı bilinmektedir. .

· Genel olarak kozmetik veya topikal olarak kullanılan Citronella Essential Oil, kokuya neden olan bakterilerin büyümesini engelleyerek kötü vücut kokularını deodorize edebilir ve yenileyebilir, bu da onu doğal parfümler, deodorantlar, vücut spreyleri ve banyo karışımlarında ideal bir bileşen yapar. Cildin sağlığını geliştirici özellikleri, cildin nem emilimini arttırma yeteneği ve yağ üretimini dengeleme yeteneği ile Citronella Oil, tüm cilt tipleri için gençleşmiş bir cildi teşvik etmek ve korumak için faydalıdır. Akne, egzama ve dermatit gibi cilt koşullarının iyileşmesini kolaylaştırdığı bilinmektedir ve koruyucu nitelikleri UV radyasyonuna maruz kalmanın neden olduğu cilt hasarı olasılığını azaltmak için bilinmektedir. Yaşlanma görünümünü yavaşlatma yeteneği, olgunlaşan veya lekelenmiş ve yaralı ciltlere yönelik kozmetiklerde kullanım için ideal bir bileşen yapar. Yaraların iyileşmesini arttırma yeteneği için böcek ısırıkları, yaralar, şişme, siğiller, yaşlılık lekeleri ve mantar enfeksiyonlarında kullanım için idealdir. Yağlı saçlar Citronella Essential Oil'in sebum üretimini düzenleme yeteneğinin yanı sıra yağ, kafa derisi, kir, kepek, ürün kalıntısı ve çevresel kirleticilerin birikmesini ve saç derisini temizlemesinden de yararlanabilir.

CITRONELLA YAĞ KULLANIMI

Aromaterapi uygulamalarında kullanılan Citronella Oil, konsantrasyonu artırabilir ve zihinsel netliği artırabilir. Kişisel tercihlerin bir difüzörüne 3 damla Citronella Yağı dağıtın ve daha fazla odaklanma hissinin tadını çıkarın. Kokunun ayrıca kaotik ve çelişkili duyguların yükünü azaltarak vücudu ve zihni sakinleştirdiğine ve toprakladığına inanılmaktadır.

Anti-enflamatuar, anti-bakteriyel ve balgam söktürücü özellikleri ile Citronella Yağı , boğaz veya sinüslerin tıkanıklığı, enfeksiyonu ve tahrişi, nefes darlığı, mukus üretimi ve bronşit semptomları gibi solunum sisteminin rahatsızlıklarından vazgeçebilir. . Bu rahatlamayı sağlamak için her iki Citronella, Lavanta ve Nane esansiyel yağından oluşan 2 damladan oluşan bir karışımı dağıtarak sirkülasyonu arttırır ve stres ve kaygıyı azaltır.

Citronella Esansiyel Yağı, bir iç ortam havasını doğal olarak kokudan arındırır ve ferahlatır. Ruh halini arttırırken dezenfekte eden bir hava spreyi için 30 damla Citronella Esansiyel Yağı ve 2 yemek kaşığı ekleyin. (30 ml / 1 oz.) 240 ml'lik (8 oz.) Cam sprey şişesinde Beyaz Damıtılmış Sirke, daha sonra şişenin geri kalanını damıtılmış suyla doldurun ve üstte biraz boş alan bırakın. Şişeyi kapatın, tüm malzemeleri iyice birleştirmek için iyice çalkalayın, ardından daha taze bir koku ve daha hafif bir ruh hali için karışımı birkaç kez havaya püskürtün. Şişe kullanımda değilken, serin ve kuru bir yerde saklayın.

Kozmetik ve topikal uygulamalarda kullanılan Citronella Yağı, özellikle kolların altındaki bakterilerin neden olduğu vücut kokularını örten veya ortadan kaldırabilen hafif ve anti-bakteriyel bir vücut spreyi yapar. Citronella Oil'in anti-bakteriyel faydaları olan limon kokulu bir deodorant için önce 2 yemek kaşığı iyice birleştirin. Karbonat ve 2 yemek kaşığı. Küçük bir kasede ararot tozu. Ardından, 4 yemek kaşığı ekleyin. Hindistan Cevizi Taşıyıcı Yağ, 4 damla Limon Esansiyel Yağı ve 4 damla Citronella Esansiyel Yağı ve tüm malzemeleri bir kez daha iyice birleştirin. Karışımı boş bir bükümlü deodorant kabına alın, sonra deodorant karışımı sertleşene kadar doldurulmuş kabı en az 30 dakika soğutun. Deodorant kullanıma hazır olduğunda, koltuk altlarına uygularken çubuğa sert baskı uygulamaktan kaçının. Bunun yerine, hafif vuruşlarla uygulayın, ve Hindistan Cevizi Yağı vücut ısısıyla temas ettiğinde yumuşar. Deodorant kullanılmadığında serin bir yerde saklayın.

Güneş hasarına karşı korurken daha genç ve pürüzsüz bir cilt görünümünü teşvik etmek için, düzenli olarak hafif bir yüz yıkamaya veya vücut yıkamaya 1-2 damla Citronella Esansiyel Yağı ekleyin. Bunun doğal olarak lekelerin görünümünü ve akne oluşumunu azalttığı bilinmektedir. Alternatif olarak, 1-2 damla Citronella Esansiyel Yağı 2 yemek kaşığı içinde seyreltilebilir. Hindistan Cevizi Taşıyıcı Yağ ve yüzüne hafifçe masaj yapın. Akne, egzama, dermatit, erken yaşlanma ve mantar enfeksiyonlarından etkilenen cildi rahatlatan tamamen doğal bir yüz yıkaması oluşturmak için 5 damla Citronella Esansiyel Yağını 1 çay kaşığı karışımında seyreltin. Hazel ve ½ fincan damıtılmış su. Sebum birikimini ortadan kaldırmak ve sebum üretimini dengelemek için herhangi bir kızarıklık, hassasiyet ve iltihabı yatıştırmak için bu çözeltiyi yüze temiz bir pamuklu ped ile uygulayın.

Düğümleri yumuşatırken fazla yağı, kepeği, mantarı ve enfeksiyonları ortadan kaldıran bir şampuan için 2-3 damla Citronella Essential Oil'i normal bir şampuanla karıştırın. Bu kabarmayı sakinleştirdiği, telleri yumuşattığı ve kafa derisini yatıştırdığı bilinmektedir. Esnek kilitlere hacim kazandıran saç kremi için 2 yemek kaşığı birleştirin. Tatlı Badem Taşıyıcı Yağ ve küçük bir kapta 5 damla Citronella Esansiyel Yağı. İki yağı iyice karıştırın ve karışımı kafa derisinden başlayıp iplikler üzerinden uçlara doğru yumuşatarak havluyla kurutulmuş saçın küçük bölümlerine uygulayın. Bu maskeyi 20 dakika bekletin, sonra yağı düzenli bir şampuanla durulayın ve saçı her zamanki gibi şekillendirin. Bu saç maskesi de bir gecede bırakılabilir ve saç dökülmesini önlemek, daha sağlıklı saç büyümesini teşvik etmek, ve kafa derisinde biriken kimyasal toksinlerin ve çevresel kirleticilerin birikmesini önler. Durulanmayan bir saç kremi için, sadece nikel boyutunda bir yağı ısıtın, avuç içi veya parmak uçları arasına ovalayın, sonra her zamanki gibi şekillendirmeden önce saçın uçlarına hafifçe ovalayın.

Tıbbi uygulamalarda kullanılan Citronella Oil, kesikleri ve yaraları yatıştırdığı ve bakteriyel enfeksiyonlardan kurtulma sunarak ve gelecekteki enfeksiyon örneklerini önleyerek iyileşmelerini kolaylaştırdığı bilinmektedir. Citronella Oil'in anti-mikrobiyal ve antiseptik özellikleri ile iyileşmeyi hızlandırmak ve ağrı veya iltihabı hafifletmek için 1-3 damla Citronella Esansiyel Yağı 1 çay kaşığı içinde seyreltin. Karışımı bir yara, kazıma veya aşınmaya hafifçe vurmadan önce Hindistan Cevizi Taşıyıcı Yağının Saçkıran ve Atlet ayağı gibi topikal enfeksiyonlara yönelik olarak bilinen tam vücut mantar önleyici ilaç için, ılık banyo suyuna 2-3 damla Citronella Yağı ekleyin. Bu basit çözüm, ferahlatıcı aromatik ancak koku giderici bir banyo olmanın ek bir faydasına sahiptir.

Sindirim, boşaltım, sinir ve endokrin sistemleri de dahil olmak üzere tüm vücudun sistemlerini uyaran, destekleyen ve güçlendiren bir tonik masaj karışımı için 10 damla Citronella Esansiyel Yağı ve 10 ml (0.33 oz.) Hindistan Cevizi Taşıyıcı Yağı karıştırın. Artrit rahatsızlığı, sırt ağrısı, karın krampları ve baş ağrısını yatıştırırken bağışıklığı ve dolaşımı artırmak için bu harmana vücudun her tarafına hafifçe masaj yapın.

Detoksifiye edici bir masaj yağı için 5 damla Citronella Esansiyel Yağı 5 ml (0.16 oz.) Susam Taşıyıcı Yağda seyreltin. Bu harmanı, ağrı ve iltihaptan etkilenen vücudun kısımlarına masaj yapın. Bu karışım sadece her iki semptomu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda ter ve boşaltım fonksiyonları yoluyla vücudun toksinleri yok etmesini teşvik eder. Sindirimi uyarmak ve adet kramplarını azaltmak için, bu karışım 1 dakika boyunca veya cilde tamamen emilene kadar dairesel bir hareketle karın üzerine masaj yapılabilir.

Yorgunluk ve uyuşukluğa hitap eden canlandırıcı bir masaj için 2-4 damla Citronella Esansiyel Yağı 2 yemek kaşığı içinde seyreltin. Zeytinyağı veya Jojoba taşıyıcı yağı ile tamamen emilene kadar cilde masaj yapın. Bu karışım, vücudun saldırganlık, huzursuzluk ve üzüntü gibi olumsuz duyguları serbest bırakmasını teşvik etmek için bilinir.