Çörekotu Yağı 30 ml
Çörekotu Yağı 30 ml
Çörekotu Yağı 30 ml

Çörekotu Yağı 30 ml

Fiyat : ₺35,00(KDV Dahil)

Latince adı: Nigella sativa
İngilizce adı: Black cumin, Black seed oil
Familyası: Ranonculaceae
Orijin ülke: Mısır
 

:

Çörek Otu Yağı Nedir?

Çörek otu yağı Asya'ya özgü Nigella Sativa bitkisinden yapılmaktadır. Bitki teknik olarak Buttercup ailesinin bir üyesidir ve küçük, siyah, hilal şeklinde tohumlara sahiptir. Çörek otu yağı günümüzde sık sık kullanılan bitkisel yağ çeşitlerinden biridir. 

Eski çağlardan beri çörek otu yağı kullananlar arasında çok ünlü isimler de yer almaktadır. Çörek otu kullanımının tarihi Eski Mısır'daki Firavun Tut zamanlarına kadar uzanmaktadır. Kleopatra'nın çörek otu yağı kullandığı ve Hipokrat'ın da kullanımına başvurduğu yağlardan biri olduğu bilinmektedir.


Çörek otu yağı, bitkinin siyah tohumlarından elde edilmektedir. Uzun dönemler zamana meydan okuyan besinler arasında yer alan ve Nigella sativa (N. sativa) bitkisinden elde edilen siyah tohum çörek otu olarak bilinmektedir. Hint geleneklerinde, bu siyah tohumlar, uygulamalarda büyük oranda yer alan figürlerden olmuştur. Müslümanlar için, çörek otu tohumu “Habbatul barakah” veya kutsanmış tohum olarak bilinir. Çörek otu tohumunun en popüler kullanımları arasında, bitkisel bir yağ olan çörek otu yağı kullanımı en başta gelmektedir.


 

Çörek Otu Yağı Faydaları

 

Çörek otu yağının faydalı etkisi geleneksel tedavi yöntemlerinde yüzyıllarca kullanılagelmiş olsa da henüz klinik çalışmalarda yeterli bilgiler elde edilememiştir. Ancak çörek otu yağı saç ve cilt bakımda kullanılabilir, bu yağ saçınıza parlaklık kazandırabilir. Şampuan ya da losyon gibi ürünlere çörek otu yağı eklenilerek kullanılabilir. Çörek otu yağı kutu üzerinde bulunan talimatlara göre ağız yolu (oral yol) ile de kullanılabilir. Çörek otu yağını enfeksiyonlu bölgeye sürmekten kaçınmanızı, ciltte ve saç derisinde oluşan yara ve döküntüleri doktorunuza danışmanızı öneririz.

 

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

“Çörek otu yağı ne işe yarar?”

Nigella sativa (N. sativa) (Family Ranunculaceae), dünya çapında yaygın olarak yetiştirilen bir bitkidir. Tohum ve yağ, çeşitli gıda sistemlerinde uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Çörek otu genellikle siyah tohum olarak bilinir. Çörek otu, Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya'ya özgüdür ve Orta Doğu Akdeniz bölgesi, Güney Avrupa, Hindistan, Pakistan, Suriye, Türkiye, Suudi Arabistan gibi dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilmektedir.

Nigella Sativa ve bu bitkinin yağı dünya çapında yüzyıllardır üretilmektedir. Çörek otu 20-90 cm boyunda, ince parçalı yapraklar ı olan, yaprak bölümleri iplikçikli ve dar doğrusal olarak büyüyen, yıllık, çiçekli bir bitkidir. Çiçekler narin ve genellikle 5-10 yapraklı, beyaz, sarı, pembe, soluk mavi veya soluk mor renklidir. Meyveleri, her biri çok sayıda tohum içeren 3-7 birleşik folikülden oluşan şişik bir kapsül şeklindedir.

Tohumlar küçük 2-3.5 mm- 1-2 mm, dışı siyah ve içi beyaz, kokuları hafif aromatik ve tadı acıdır. Mikroskobik olarak, tohumun enine kesiti; eliptik, kalın duvarlı hücrelerden oluşur ve tek katmanlıdır. Pigment tabakasının iç kısmında, kalın duvarlı dikdörtgen şeklinde, uzun veya neredeyse sütunlu hücrelerden oluşan bir tabaka bulunur. Tohum çoğunlukla yağ globülleri ile dolu, ince duvarlı, dikdörtgen veya çokgen hücrelerden oluşur. Soğuk press çörek otu yağı yani diğer ismi ile soğuk sıkım çörek otu yağı hücrelerdeki bu yağın çıkartılması ile elde edilmektedir.  Çörek otu yağı gıda olarak tüketilebilmekte ve kokusundan yararlanılmaktadır.