Altınotu Uçucu Yağı
Altınotu Uçucu Yağı

Altınotu Uçucu Yağı 5 ml

Fiyat : ₺100,00(KDV Dahil)

Latince adı: Helichrysum italicum
İngilizce adı: Italian helichrysum
Familyası: Asteraceae
Orijin ülke: İtalya, Balkanlar, İspanya ve Fransa

:

Helichrysum italicum gümüş yapraklı, altın renkli çiçekleri olan bir bitkidir.Akdenizin endemik türüdür.

Helichrysum italicum, parfümeri ve aromaterapide yaygın olarak ve Anti-inflamatuar, fungisidal ve büzücü etkileri ile kozmetik, yanıklar, sıyrıklar ve yaraların yanı sıra akne veya sedef hastalığı gibi cilt problemleri tedavisinde takviye edici olarak kullanılır.Aynı zamanda antimikrobiyal, anti-enflamatuar, antioksidan ve anti-viral aktivitelerin yanı sıra sivrisinekler dahil olmak üzere böceklere karşı kaçırıcı etkiler de dahil olmak üzere çeşitli biyolojik özelliklere ile yüksek popüleriteye sahiptir.

 

Altınotu uçucu yağının olası faydaları şunlardır:

1. Enfeksiyonların önlenmesi Helichrysum hakkında mevcut kanıtlara bakan araştırmacılar , antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğunu buldular. Bunlar enfeksiyonlara neden olabilecek bakteri, virüs ve mantarları öldürmeye yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Helichrysum'un anti-enflamatuar özellikleri, şişme, ağrı ve kızarıklık gibi bir enfeksiyonla ilişkili semptomları azaltabilir.

Araştırmacılar tarafından tespit edilen çalışmalar, altınotunun aşağıdaki spesifik mikroorganizmalara karşı etkili olduğunu bulmuştur: · Staphylococcus aureus veya staph, cilt enfeksiyonlarına, apselere ve zatürreye neden olabilecek yaygın bir bakteri.

· Candida albicans , vajinada geliştiğinde maya enfeksiyonu olarak bilinen yaygın bir mantar enfeksiyonu formu veya ağızda veya boğazda geliştiğinde pamukçuk.

· Streptococcus mutans , ağızda boşluklara ve diş eti enfeksiyonlarına neden olabilecek bir bakteri.

2. Sıtma ile mücadele

Bir tür altınotu bitkiden gelen Helichrysum gymnocephalum uçucu yağının kullanımları üzerine yapılan araştırmalar , antimalaryal aktivite bulmuştur. Bu, bir test tüpünde, en azından sıtmaya neden olan parazitle savaşmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir .

İnsanlarda hangi koruyucu etkilerin olabileceğini belirlemek için daha fazla araştırma gereklidir.

3. Tükenmişlik ve tükenmenin azaltılması

2013 yılında araştırmacılar , uçucu yağların bir kombinasyonunun zihinsel tükenme ve tükenmişlik duygularını azaltmaya yardımcı olup olamayacağı konusunda küçük bir çalışma yaptı .

Fesleğen, nane ve Altınotu uçucu yağlarının bir karışımını kullandılar. Çalışma, bir grup katılımcıya uçucu yağ kombinasyonunu verirken, diğerinde plasebo vardı .

Her iki grup da algılanan zihinsel tükenme ve tükenmişlikte bir azalma yaşamıştır, ancak uçucu yağlar grubunda daha önemli sonuçlar elde edilmiştir.

4. Kilo alımını önleme Küçük bir hayvan çalışmasında, araştırmacılar bir helichrysum özütünün aşırı kilolu, insüline dirençli sıçanlar üzerindeki etkisini inceledi. Çalışma, altınotu alan sıçanların daha az kilo aldığını, daha düşük insülin seviyelerine, daha sağlıklı iltihap belirteçlerine ve düşük insülin direncine sahip olduğunu gösterdi .

5. Yaraların iyileşmesi Bazı bitki uzmanları , Altınotu uçucu yağın “bütünsel ilk yardım çantasında” önemli bir bileşen olabileceğini söylüyor çünkü yağın aşağıdakiler için yararlı bir tedavi olduğuna inanıyorlar:

· yanıklar

· kulak enfeksiyonları

· böbrek iltihabı

· yaralar

Bu iddialar geleneksel kullanımdan kaynaklanmaktadır ve bilimsel kanıtlar destekleyici olmayabilir.

 

Nasıl kullanılır

Uçucu yağlar aromaterapinin bir parçasıdır ve insanlar onları solumak içindir. Altınotu uçucu yağı soluyabilir veya topikal olarak kullanabilirler.

Altınotu uçucu yağı solumak için, yağ damlalarını bir kase sıcak suya koyun ve sonra kasenin üzerine yaslanın ve nefes alın.

İnsanlar ayrıca kokuyu dağıtmak için bir difüzöre damla damla uçucu yağ koyabilirler.

Topikal olarak kullanmak için, insanlar cilde uygulamadan önce uçucu yağı hindistancevizi veya badem yağı gibi bir taşıyıcı yağla karıştırmalıdır.

Yüzlerce farklı Altınotu türü vardır. İnsanlar bitkiyi birkaç farklı sağlık yararı ile ilişkilendirebilirken, tüm türler aynı arzu edilen etkileri vermeyecektir.

Altınotu uçucu yağı seçmeden önce, üreticinin endişe duyduğu spesifik sağlık durumu için doğru tesisi kullanarak ürettiğinden emin olun.